Jak dbać o biżuterie?

Tekst ten powstał po wielu pytaniach od Was czy biżuteria ciemnieje, czy mogę w niej pływać w oceanie. My pływamy w niej 🙂 Wiemy, że drewno może pociemnieć, ale my lubimy widoczny upływ czasu. Pływamy również w biżuterii srebrnej czy złotej bo lubimy nosić biżuterie zawsze.
Ale…. 🙂

Każda biżuteria, niezależnie od materiału, z którego powstała, wymaga pielęgnacji. Jeśli odpowiednio jej nie pielęgnujemy, będzie ona tracić np. połysk, oryginalny kolor niezależnie od tego czy jest z drewna czy z materiału szlachetnego.
Aby biżuteria była w idealnym stanie, powinno się ją tak naprawdę zakładać rano i zdejmować wieczorem. To zależy od Was co oczekujecie od biżuterii, czy chcecie ją zawsze mieć przy sobie i widzieć upływ czasu, czy pielęgnować ją tak, żeby nie traciła na oryginalnym wyglądzie.

Bardzo ważne!! Każdy przedmiot należy chronić przed chemią stosowaną w kosmetykach oraz detergentami używanymi w kuchni i w łazience. Podobnie jest z wodą. Zalecamy unikanie z nią kontaktu – zarówno z tą z kranu, jak i z wodą morską czy z innych zbiorników. W obu tych przypadkach drogocenne przedmioty mogą stracić swój połysk, zmatowieć, przebarwić się, z ciemnieć.

Srebrną biżuterie należy przechowywać z dala od dziennego świata, wilgoci i substancji chemicznych. Niektóre preparaty są wstanie nawet zmienić kolor biżuterii. Dlatego trzeba szczególnie uważać.

W kontakcie z powietrzem srebro czernieje i nie wygląda estetycznie. Ciemnienie srebra jest procesem naturalnym, który należy zaakceptować. Zawarty w powietrzu tlenek siarki wchodzi w reakcję ze srebrem i wytwarza na jego powierzchni warstwę czarnego siarczku srebra, przez co biżuteria najpierw traci blask, następnie pokrywa się żółtym, brązowym i na końcu czarnym nalotem.
Bardzo ważne jest zdejmowanie biżuterii przed myciem rąk, sprzątaniem, wizytą na basenie czy kąpielą w morzu. Pamiętaj, że kremy, pudry, lakiery do włosów, kosmetyki zawierające alkohol wchodzą w reakcję z biżuterią, więc najlepiej zakładać po wchłonięciu się specyfiku w naszą skórę.

Zarówno złoto, jak i srebro to niezwykle cenne metale, dlatego też biżuteria wykonana z tych materiałów wymaga pielęgnacji z zachowaniem szczególnej ostrożności. Nieodzownym elementem będzie ściereczka z mikrofibry, używana z powodzeniem do czyszczenia delikatnych powierzchni. Ze względu na wyjątkową miękkość, warstwa pokrywająca biżuterię nie zarysuje się, a powierzchnia zachowa swoje pierwotne walory estetyczne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku biżuterii oksydowanej, czy pozłacanej poddanej procesowi pokrywania dodatkową warstwą.

Najlepszym sposobem na pielęgnację srebrnej biżuterii jest jej polerowanie. Należy wybrać suchą ściereczkę z bawełny, mikrofibry czy flaneli. Ten zabieg pozwala na systematyczne usuwanie osadów i zanieczyszczeń, które mogą powodować zniszczenie delikatnej powierzchni.

Warto zaopatrzyć się w specjalne ściereczki lub płyny do czyszczenia biżuterii (należy ich używać zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Szmatki są nasączone substancją (lekko tłustą, ale niepozostawiającą smug na wyrobach), która przy pocieraniu srebrnej powierzchni czyści ją i nabłyszcza.

Często słyszymy o wykorzystaniu folii aluminiowej oraz roztworu wody z solą, pasty do zębów, popiołu z papierosów czy roztworu sody oczyszczonej oraz octu. Rzeczywiście w przypadku niewielkich zanieczyszczeń mogą pomóc. Istnieją dwie najpopularniejsze metody oczyszczania biżuterii. Pierwsza polega na zanurzeniu jej w roztworze sody oczyszczonej (można też pocierać ją szmatką nawilżoną takim roztworem). Druga metoda, która faktycznie sprawdza się w wielu przypadkach, to zwykła pasta do zębów. Uważaj jednak, żeby nie zawierała ona mikro granulek, jak np. pasty wybielające.

W przypadku biżuterii pozłacanej zrezygnuj całkowicie z zanurzenia w roztworach czyszczących. Ozdoby pocieraj miękką szmatką, lekko nasączoną środkiem czyszczącym. Postaraj się także robić to systematycznie. Nie zwlekaj do momentu, w którym pojawią się bardzo mocno widoczne zmatowienia i zaciemnienia.

Warto również pamiętać o zasadach przechowywania biżuterii. Każdy taki przedmiot należy trzymać osobno, np. w szczelnie zamkniętych pudełeczkach czy woreczkach. Najlepiej, gdyby izolowały one od ciepła i światła słonecznego.

Pielęgnuj i dbaj o swoja biżuterię, aby mieć pewność, że Twoja biżuteria nie straci na wartości, a przede wszystkim na perfekcyjnym wyglądzie.